Wyszukiwanie
Wyszukiwanie proste dostępne jest na stronie startowej. Działa jedynie w oparciu o informacje zawarte w nagłówku rekordu osoby (zasadniczo w języku polskim). Możliwe jest wyszukiwanie przez fragmenty słów przy użyciu * zamiast brakującej części słowa.
Przykład:
Nagłówek rekordu osoby: Paweł Włodkowic z Brudzenia
Wyszukasz przez: Włodkowic, Paweł Włodkowic, Paweł z Brudzenia, Paweł Włodkow*
Nie wyszukasz przez: Paweł Brudzeń, Paulus Wladimiri
Wyszukiwanie zaawansowane daje większe możliwości. Dostępne jest w pasku pod hasłem „Szukaj w bazie danych”. Istnieją następujące rodzaje wyszukiwarki:
- „Wyszukiwanie szczegółowe osób” (wynikiem jest lista alfabetyczna osób spełniających zadane kryteria)
oraz trzy wyszukiwarki ułatwiające selekcjonowanie grup osób w celu badań prozopograficznych:
- „Wyszukiwanie osób poprzez edukację i stopnie naukowe” (wynikiem jest lista osób w porządku chronologicznym według wystąpienia wyszukiwanego etapu edukacji lub stopnia naukowego)
- „Wyszukiwanie osób poprzez funkcję/urząd/rolę” (wynikiem jest lista osób w porządku chronologicznym według pełnienia wyszukiwanej funkcji/urzędu/roli)
- „Wyszukiwanie osób poprzez twórczość i księgozbiór” (wynikiem jest lista osób według datacji zdarzeń, np. powstania dzieła, zakupu książki, skopiowania rękopisu itp.)
We wszystkich wyszukiwarkach zaawansowanych stosowane są następujące rozwiązania:
- możliwość ustalenia zakresu czasowego wyszukiwania za pomocą suwaka lub wyboru daty z kalendarza; ograniczeniem są ogólne ramy chronologiczne bazy tj. 12 maja 1364–29 września 1780
- możliwość wyszukiwania przez nazwy ujednolicone w j. polskim lub nazwy źródłowe (po zaznaczeniu ikonki zwoju)
- w polach oznaczonych symbolem % możliwość wpisania szukanej frazy; w polach oznaczonych symbolem strzałki wybieranie pojęć z listy rozwijanej (pojawiającej się po rozpoczęciu wpisywania lub po wstawieniu kursora i użyciu strzałki w dół)
- możliwość dodawania kolejnych kryteriów wyszukiwania (znak +) i łączenia ich za pomocą kwantyfikatorów logicznych („oraz”, „oraz nie”, „lub”).