Baza CAC
Zawartość bazy i ramy chronologiczne
W bazie „Corpus academicum Cracoviense” zgromadzone zostały dane biograficzne o osobach związanych z Uniwersytetem Krakowskim w latach 1364–1780. Są to studenci, graduaci, wykładowcy i urzędnicy Uniwersytetu Krakowskiego, uczniowie Szkół Nowodworskich afiliowanych do Uniwersytetu Krakowskiego i inne osoby podlegające jurysdykcji rektora.
Ramy chronologiczne bazy CAC wyznaczają: rok 1364 jako data pierwszej fundacji Uniwersytetu Krakowskiego przez króla Kazimierza Wielkiego oraz rok 1780, kiedy nastąpiło przekształcenie uczelni w Szkołę Główną Koronną w wyniku reformy przeprowadzonej przez Hugona Kołłątaja z ramienia Komisji Edukacji Narodowej. Omówienie struktury i organizacji Uniwersytetu Krakowskiego znajdziesz tutaj.
Źródła, publikacje i materiały
Baza danych gromadzi informacje biograficzne zawarte w podstawowych seriach źródeł uniwersyteckich. Są to: metryki ogólnouniwersyteckie (metrica, album studiosorum), metryki burs i metryki Szkół Nowodworskich, księgi promocji Wydziału Sztuk (libri promotionum) i wykazy promowanych z wydziałów wyższych, księgi pilności Wydziału Sztuk (libri diligentiarum), akta sądu rektorskiego (acta rectoralia), księgi uchwał (konkluzji) zgromadzenia ogólnego uniwersytetu, zgromadzeń wydziałów i trzech kolegiów profesorskich (libri conclusionum), a także dokumenty wydane w uniwersyteckim kodeksie dyplomatycznym. Do bazy wprowadzono informacje biograficzne wydobyte z wybranych średniowiecznych rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej. Ponadto włączono dane z „Polskiego Słownika Biograficznego”, „Kartoteki Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski XVI–XVIII w.” oraz niektórych czasopism z zakresu historii średniowiecznej filozofii i teologii. Całość uzyskanego materiału źródłowego została uzupełniona o informacje bibliograficzne oraz ewentualne dodatkowe dane biograficzne zawarte w spuściźnie Żegoty Paulego (1814–1895) i w tzw. Tekach Leszka Hajdukiewicza (1924–1995), którzy niegdyś prowadzili prace nad repertorium profesorów i graduatów Uniwersytetu Krakowskiego. Szczegółowy wykaz źródeł i materiałów znajdziesz tutaj.
Opracowanie materiałów źródłowych
Podstawą bazy są jednostkowe wypisy źródłowe z wyżej wymienionych źródeł i materiałów. Obydwie te kategorie traktujemy jako źródło informacji. Przekaz źródłowy jest podstawą do ustalenia zdarzenia historycznego. Jest on udokumentowany w języku oryginału, a następnie zinterpretowany za pomocą nadrzędnych nazw ujednoliconych w języku polskim. Dzięki temu istnieje korelacja między przekazem źródłowym a zinterpretowaną informacją biograficzną. W przypadku wybranych źródeł można sięgnąć do cyfrowej podobizny rękopisu lub edycji (funkcja w fazie testowej). Umożliwia to weryfikację i korektę danych. W przypadku znalezienia błędu prosimy o kontakt.
Dane biograficzne
Każda osoba otrzymała w bazie osobny rekord, na który składają się zinterpretowane informacje biograficzne. Rekord osoby ma budowę modułową i znajdują się w nim następujące kategorie informacji:
- dane osobowe,
- edukacja i stopnie naukowe,
- pełnione urzędach i funkcje w uniwersytecie i poza nim,
- dane o twórczości i księgozbiorze,
- wybrana bibliografia.
Zgromadzone dane nie stanowią całościowej biografii osoby. Zawartość rekordu jest uwarunkowana treścią wskazanych wyżej źródeł i materiałów. Ramy chronologiczne rekordu danej osoby nie są równoznaczne z latami jej życia; są to daty pierwszego oraz ostatniego wystąpienia osoby w wykorzystanych źródłach i zostały wygenerowane automatycznie przez program. Więcej na temat struktury rekordu biograficznego znajdziesz tutaj.