Pełny podgląd zapiski o zdarzeniu dotyczącym edukacji i stopni naukowych

Informacje źródłowe i ich interpretacja

Informacje w zapisie źródłowymZdarzenie naukowe (zinterpretowane)
Imię:Laurentius
Osoba:Wawrzyniec Rabe (Korwin, Corvinus) ze Środy Śląskiej
Typ zdarzenia:uzyskanie stopnia
Etap edukacji/stopień naukowy:bakałarz
Dziedzina nauki:sztuki wyzwolone/filozofia
Instytucja:Uniwersytet Krakowski (Akademia Krakowska)
Datacja:pocz. września 1486 — kon. października 1486
Komentarz: Datacja umowna. Wedle statutów i zwyczaju początek egzaminów w celu uzyskania stopnia bakałarza przypadał cztery razy w roku około Suchych Dni. Terminy te zapisywano w źródłach w zróżnicowany sposób. W tym roku Suche Dni po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) zaczynały się 20 września. Do czasu promocji, która wieńczyła całą procedurę, mijało kilka tygodni, a niekiedy nawet kilka miesięcy.
Nazwisko:Corvinus
Desygnat stanowy:---
Imię ojca:Bartłomiej
Miejsce pochodzenia:Neumarkt (na Śląsku) (Nowy Targ)
Typ zdarzenia:uzyskanie stopnia
Etap edukacji/stopień naukowy:baccal.
Dziedzina nauki:art.
Instytucja:Uniwersytet Krakowski, (Uniwersytet Krakowski (Akademia Krakowska))
Datacja:pocz. 1486 roku — kon. 1486 roku
Komentarz: ---

Pełna treść zapiski źródłowej

Źródło: Słownik biograficzno-bibliograficzny bakałarzy, magistrów, doktorów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego, t. 2

Fragment zapiski 1 , Numer strony/karty w źródle: 246r

Corvinus Laurentius (Rabe) ur. w Neumarkt (Novosorum) na Szląsku z ojca Bartłomieja, wpisany do metryki Uniwers. Krak. 1484 w Kursie letnim, został 1486 Baccal. Art. a r. 1488 Mgr. Art., wykładał 1489-1494 jako extraneus (docent) logikę i literaturę łacińska, później nauczyciel w Swidnicy, w Wrocławiu; r. 1503 był pisarzem miejskim w Wrocławiu i pojął za żonę Annę Monsterberg córkę sukiennika; - r. 1506 wyjechał do Torunia gdzie był 2 lata pisarzem miejskim; r. 1509 wrócił do Wrocławia. -- umarł w Wrocławiu 21 Lipca 1527.

Fragment zapiski 2 , Numer strony/karty w źródle: 248r

Corvinus (Rabe) Wawrzyniec urodził się około r. 1470 na Szląsku w miasteczku Srodzie (Neumarkt) z ojca Bartłomieja, z rodziny mieszczan tamtejszych nazwiskiem Rabe, pochodzenia niemieckiego. Pierwotne nauki pobierał w szkole miejskiej w Srodzie i Wrocławiu; r. 1484 udał się na Wszechnicę do Krakowa, gdzie otrzymawszy r. 1486 stopień Bakałarza a później Magistra filozofii, jako extraneus (docent) r. 1489-1494 miewał odczyty z logiki i literatury łacińskiej -- Następnie był nauczycielem w Swidnicy, następnie osiadł w Wrocławiu gdzie r. 1503 piastował urząd pisarza miejskiego i gdzie się z Anną Monsterbergów, córką sukiennika ożenił. Sława którą sobie kilkoma dziełkami wydanemi zjednał, była powodem iż go około r. 1506 do Torunia na pisarza miejskiego wezwano. W Toruniu chwyciwszy się nauki Lutra, gorliwie takową propagował, lecz już r. 1509 wrócił na powrót do Wrocławia, gdzie czekała nań wakująca posada sekretarza rady miejskiej. -- umarł w Wrocławiu d. 21 lipca 1527.

Fragment zapiski 3 , Numer strony/karty w źródle: 248v

[wykaz tytułów dzieł 1-4]

Fragment zapiski 4 , Numer strony/karty w źródle: 249r

[wykaz tytułów dzieł 1-3]

Fragment zapiski 5 , Numer strony/karty w źródle: 249v

[wykaz tytułów dzieł 4-6]

Uniwersytet JagiellońskiAkademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w KrakowieNarodowy Program Rozwoju Humanistyki